The Lewis Outdoor Wall Light combines classic lantern styling with modern practicality. Crafted in a die-cast aluminium, a powder coated matt black finish and clear glass panels, the Lewis is designed to create a welcoming glow while adding character to exterior walls. With an IP44 rating, it’s suitable for outdoor use and exposed areas, making it ideal for entrances, pathways and garden walls where style and function work hand in hand.
Although this outdoor light has been designed for outdoor environments and tested to IP44 standards, it is unsuitable for harsh coastal environments, including any area with salty air conditions. Installing in a coastal or harsh environment may mean the finish of this light degrades much more quickly and cannot be covered under warranty. This light should not be installed on surfaces that could contain corrosive substances, including lime-based renders or paint.
Product range name and SKU: Lewis - LEW1622
This product is supplied by Där Lighting
| Product Info | |
| Brand | Där |
| Product Code | LEW1622 |
| Range Name | Lewis |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 35 cm |
| Width (cm) | 18 cm |
| Depth (cm) | 20 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 1 |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Black |
| Features | |
| IP Rating | IP44 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |