-35 %
Brand: Searchlight
Model: Hanna - 3302-2CC
This Chrome 2 Light Round Wall Bracket with Diamond Shape Crystals looks elegant on any wall. The two lights are surrounded by cascading clear crystal..
€67.15 €103.32
Ex Tax:€54.59
Brand: Searchlight
Model: Hanna - 3304-4CC
This Chrome 4 Light Ceiling Fitting with Diamond Shape Crystals looks stunning on any ceiling. The luxurious light fits flush to the ceiling and featu..
€118.00 €181.54
Ex Tax:€95.93
Brand: Searchlight
Model: Hanna - 3308-8CC
This Chrome 8 Light Ceiling Fitting with Diamond Shape Crystals looks magnificent on any ceiling. The luxurious light fits flush to the ceiling and fe..
€236.00 €363.09
Ex Tax:€191.87
Brand: Där
Model: Nantes - NAN5368
Carved aluminium rods encase faceted acrylic beads to create an eye-catching flush fitting. Suitable for the low ceilings whilst still creating a cent..
€168.81 €211.02
Ex Tax:€137.24
Brand: Där
Model: Kaelan - KAE0139
KAELAN - a clean lined pendant with a graceful shallow curve and simple cable suspension. In cool matt grey with a white inner and suspended from a cl..
€70.72 €83.21
Ex Tax:€57.50
Brand: Endon
Model: Belfont - 61252
The Belfont flush ceiling light is finished in a chrome effect plate with crystal detailing. It is IP44 rated and therefore can be used in the bathroo..
€107.85 €168.51
Ex Tax:€87.68
Brand: Endon
Model: Franklin - 98751
An authentic 'resto' style adjustable wall light, finished in matt black paint with aged pewter plated details. Featuring an adjustable knuckle and ac..
€63.92 €99.87
Ex Tax:€51.96
Brand: Där
Model: Celeus - CEL0622
The Celeus 6 light 60cm chandelier is a stunning statement chandelier combining clear faceted crystal with a contrasting textured anthracite finish. O..
€549.88 €687.35
Ex Tax:€447.06
Hanna - Crystal Pyramid Drops with Chrome 6 Light Flush
This Chrome 6 Light Ceiling Fitting with Diamond Shape Crystals looks striking on any ceiling. The luxurious light fits flush to the ceiling and feature six lamps surrounded by clear crystal trimmings, with diamond shaped droplets. And the elegant mirrored backplate completes the look of this modern chandelier.
Product range name and SKU: Hanna - 3306-6CC
This product is supplied by Searchlight
| Product Info | |
| Brand | Searchlight |
| Product Code | 3306-6CC |
| Range Name | Hanna |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 20 cm |
| Diameter (cm) | 45 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 6 |
| Lamp Holder Type | G9 |
| Maximum Wattage (W) | 33W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Crystal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Chrome |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |
€177.48
€273.06
Ex Tax: €144.29
Brand: Saxby
Model: Saxby - 98432
Brand : Saxby
Product Code : 98432
Lamp Socket : G9
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 3.2W
Lumens (Lm) : 320 l..
€4.49 €6.42
Ex Tax:€3.65
Brand: Saxby
Model: Saxby - 98433
Brand : Saxby
Product Code : 98433
Lamp Socket : G9
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 3.2W
Lumens (Lm) : 320 l..
€4.49 €6.42
Ex Tax:€3.65
Brand: Saxby
Model: Saxby - 76790
Brand : Saxby
Product Code : 76790
Lamp Socket : G9
Dimmable : No
Wattage (W) : 2W
Lumens (Lm) : 200&nbs..
€2.56 €3.67
Ex Tax:€2.08
Brand: Saxby
Model: Saxby - 76791
Brand : Saxby
Product Code : 76791
Lamp Socket : G9
Dimmable : No
Wattage (W) : 2W
Lumens (Lm) : 200&nbs..
€2.56 €3.67
Ex Tax:€2.08
Brand: Saxby
Model: Saxby - 81556
Brand : Saxby
Product Code : 81556
Lamp Socket : G9
Dimmable : No
Wattage (W) : 2W
Lumens (Lm) : 20..
€2.56 €3.67
Ex Tax:€2.08