-35 %
Brand: Searchlight
Model: Vesuvius - 9190CC
This Chrome Oval 24 Light Chandelier with Clear Crystal Coffin Drops and Balls makes an amazing impact in any room. The majestic, contemporary chandel..
€2,878.20 €4,428.00
Ex Tax:€2,340.00
Brand: Searchlight
Model: Vesuvius - 9392CC
This Chrome Circular 10 Light Chandelier with Clear Crystal Coffin Drops and Balls makes an amazing impact in any room. The majestic, contemporary cha..
€1,276.00 €1,963.08
Ex Tax:€1,037.40
Vesuvius - Crystal with Chrome 10 Light Oval Chandelier
🌸🐰 Enjoy an additional 5% off your order this Easter! 🐰🌸
🌷 Please apply coupon code "EASTER26" at checkout. 🌷
🌷 Please apply coupon code "EASTER26" at checkout. 🌷
This Chrome Oval 10 Light Chandelier with Clear Crystal Coffin Drops and Balls makes an amazing impact in any room. The majestic, contemporary chandelier is a real statement piece which features a decorative hollow oval of crystal coffin drops and balls, with ten lights that make the entire piece sparkle at night.
Product range name and SKU: Vesuvius - 9291CC
This product is supplied by Searchlight
| Product Info | |
| Brand | Searchlight |
| Product Code | 9291CC |
| Range Name | Vesuvius |
| Dimensions | |
| Minimum Height (cm) | 12 cm |
| Maximum Height (cm) | 120 cm |
| Length (cm) | 83 cm |
| Width (cm) | 52 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 10 |
| Lamp Holder Type | G9 |
| Maximum Wattage (W) | 33W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Crystal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Chrome |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |
€719.55
€1,107.00
Ex Tax: €585.00
Brand: Saxby
Model: Saxby - 98432
Brand : Saxby
Product Code : 98432
Lamp Socket : G9
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 3.2W
Lumens (Lm) : 320 l..
€4.49 €6.42
Ex Tax:€3.65
Brand: Saxby
Model: Saxby - 98433
Brand : Saxby
Product Code : 98433
Lamp Socket : G9
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 3.2W
Lumens (Lm) : 320 l..
€4.49 €6.42
Ex Tax:€3.65
Brand: Saxby
Model: Saxby - 76790
Brand : Saxby
Product Code : 76790
Lamp Socket : G9
Dimmable : No
Wattage (W) : 2W
Lumens (Lm) : 200&nbs..
€2.56 €3.67
Ex Tax:€2.08
Brand: Saxby
Model: Saxby - 76791
Brand : Saxby
Product Code : 76791
Lamp Socket : G9
Dimmable : No
Wattage (W) : 2W
Lumens (Lm) : 200&nbs..
€2.56 €3.67
Ex Tax:€2.08
Brand: Saxby
Model: Saxby - 81556
Brand : Saxby
Product Code : 81556
Lamp Socket : G9
Dimmable : No
Wattage (W) : 2W
Lumens (Lm) : 20..
€2.56 €3.67
Ex Tax:€2.08