-35 %
Brand: Searchlight
Model: Vesuvius - 9291CC
This Chrome Oval 10 Light Chandelier with Clear Crystal Coffin Drops and Balls makes an amazing impact in any room. The majestic, contemporary chandel..
€719.55 €1,107.00
Ex Tax:€585.00
Brand: Searchlight
Model: Vesuvius - 9392CC
This Chrome Circular 10 Light Chandelier with Clear Crystal Coffin Drops and Balls makes an amazing impact in any room. The majestic, contemporary cha..
€1,276.00 €1,963.08
Ex Tax:€1,037.40
Vesuvius - Crystal with Chrome 24 Light Oval Chandelier
🌸🐰 Enjoy an additional 5% off your order this Easter! 🐰🌸
🌷 Please apply coupon code "EASTER26" at checkout. 🌷
🌷 Please apply coupon code "EASTER26" at checkout. 🌷
This Chrome Oval 24 Light Chandelier with Clear Crystal Coffin Drops and Balls makes an amazing impact in any room. The majestic, contemporary chandelier is a real statement piece which features a decorative hollow oval of crystal coffin drops and balls, with 24 lights that make the entire piece sparkle at night.
Product range name and SKU: Vesuvius - 9190CC
This product is supplied by Searchlight
| Product Info | |
| Brand | Searchlight |
| Product Code | 9190CC |
| Range Name | Vesuvius |
| Dimensions | |
| Minimum Height (cm) | 16 cm |
| Maximum Height (cm) | 120 cm |
| Length (cm) | 73 cm |
| Width (cm) | 73 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Bulb Included | No |
| Number of Lights | 24 |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Maximum Wattage (W) | 40W |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Material | Crystal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Frame / Base Material | Metal |
| Frame / Base Colour | Chrome |
| Features | |
| IP Rating | IP20 |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Switch Type | Mains Operated |
€2,878.20
€4,428.00
Ex Tax: €2,340.00
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - L3914-4WW
Brand : Searchlight
Product Code : L3914-4WW
Lamp Socket : E14
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 4.5W
Lumens (Lm) : 400 lm
Colour Temperature (Kelvin..
€4.13 €6.35
Ex Tax:€3.36
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - L3915-4CW
Brand : Searchlight
Product Code : L3915-4CW
Lamp Socket : E14
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 372 lm
Colour Temperature (Kelvin) ..
€4.35 €6.70
Ex Tax:€3.54
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - L3014-4CW
Brand : Searchlight
Product Code : L3014-4CW
Lamp Socket : E14
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 366 lm
Colour Temperature (Kelvin) ..
€4.13 €6.35
Ex Tax:€3.36
Brand: Searchlight
Model: Searchlight - L3014-4WW
Brand : Searchlight
Product Code : L3014-4WW
Lamp Socket : E14
Dimmable : Yes
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 366 lm
Colour Temperature (Kelvin) ..
€4.13 €6.35
Ex Tax:€3.36
Brand: Ideal Lux
Model: Ideal Lux - 101248
Brand : Ideal Lux
Product Code : 101248
Lamp Socket : E14
Dimmable : No
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 430 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 300..
€3.20 €4.00
Ex Tax:€2.60
Brand: Ideal Lux
Model: Ideal Lux - 151649
Brand : Ideal Lux
Product Code : 151649
Lamp Socket : E14
Dimmable : No
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 370 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 2200..
€4.80 €6.00
Ex Tax:€3.90
Brand: Ideal Lux
Model: Ideal Lux - 151656
Brand : Ideal Lux
Product Code : 151656
Lamp Socket : E14
Dimmable : No
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 300 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 220..
€4.80 €6.00
Ex Tax:€3.90
Brand: Ideal Lux
Model: Ideal Lux - 101231
Brand : Ideal Lux
Product Code : 101231
Lamp Socket : E14
Dimmable : No
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 370 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 300..
€3.20 €4.00
Ex Tax:€2.60
Brand: Ideal Lux
Model: Ideal Lux - 101217
Brand : Ideal Lux
Product Code : 101217
Lamp Socket : E14
Dimmable : No
Wattage (W) : 4W
Lumens (Lm) : 420 lm
Colour Temperature (Kelvin) : 300..
€3.20 €4.00
Ex Tax:€2.60